یاد و خاطره شهدا
گسترش فرهنگ ایثار و شهادت
درباره وبلاگ


زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست .مقام معظم رهبری(مدظله العالی)

مدیر وبلاگ : جامانده از قافله
مطالب اخیر

جهان بینی شهدا در کلام شهدا / فرازی از چند وصیتنامه  شهدا-وصیتنامه وکلام شهدا

شهیدمسعود حلوبی

پرارزشترین این آزمایشات الهی ‌آزمایش نفس و جان است. یعنی آن موقع كه دین خدا احتیاج به «جهاد» و «شهادت» داشته باشد انسان باید برای رضای خدا در این «جهاد مقدس» شركت كند و خالصانه بجنگد و بكشد و شهید شود، و اگر چنین كرد پیروز است و سربلند بیرون آمده است.

 

شهیدبهمن رحمانی

چطور انتظار دارید بدون اینكه خونی ریخته شود عدالت در جهان برپا شود. باید خون بدهیم تا مظلومیت اسلام ثابت شود.

شهیدحسن رئوفی

امروز، اسلام احتیاج به خون دارد كه بر ماست این احتیاج را رفع كنیم. چنانكه دیدید، نه این اولین شهید است و نه آخرین شهید. پس تا اسلام هست احتیاج به خون دارد و باید همه شما تا آنجایی كه می‌توانید اسلام را یاری كنید، حتی با بخشیدن جان و مالتان.

 

شهیدعبدالعلی رضایی

حیات طبیعت، جهت شتافتن ما به حیات جاودان اخروی است. دل از دنیا كه به بال مگسی نمی‌ارزد ببرید و قلب را مشغول به معشوق صادق خویش گردانید.

 

شهیدمجتبی امیری

های انسانها، دنیا پوچ است و دیگر هیچ. فقط و فقط به فكر این باشید كه بذری در این دنیا بكارید كه در آخرت یاریتان نماید و رزق شما در این دنیا جمع باشد؛‌نه اینكه در آن دنیا بی‌بهره باشید.

 

شهیدرضا بیگی

مگر این ملت آزادیخواه و حق‌پرست چه كرده است كه این چنین ناجوانمردانه علیه‌اش بسیج گشته‌اند. آخر مگر در این دنیا استقلال و آزادی جرم است كه اینچنین ملتهای آزادیخواه محاصره می‌كشند؟ كفنم را بیاورید تا بپوشم، كه خون من از خون حسین(ع) و علی‌اكبر به خون خفته رنگین‌تر نیست. تنها جای دیدار با معبود اینجاست.

 آمدم تا شاید سهمی در ریشه‌كن كردن ضد انقلاب و بیرون كردن متجاوزین داشته باشم، آمدم تا من نیز در احیای دین مبین اسلام و به ثمر رساندن انقلاب اسلامی شریك باشم. می‌دانم كه دیگر شبهای آخر است و پس از این دیگر شما را نمی‌بینم، ولی من كه گناهكارم، من كه درجامانده‌ام، می‌دانم كه خداوند كالای جان را خوب می‌خرد، ولی می‌ترسم كه كالای من گندیده باشد. وای بر من،چه كنم اگر كالای من از بین رفته باشد، دیگر باچه رویی روبروی معبود بایستم و در خانه خدا را بزنم.

شهیداحمد افشار

«شهادت» هر چند از عسل شیرین‌تر است، اما باید انسان مومن برای اسلام جهاد كند نه برای شهادت مگر اینكه خدا بخواهد و شهادت را نصیب كسی كند. همانطور كه امام حسین(ع) در روز عاشورا به خدای خود گفت: راضیم به رضای تو، و تسلیمم به امر تو. من هم می‌گویم راضیم و تسلم امر توام.من احساس كرده‌ام اسلام و هدایت اسلام را به وسیله ولی‌عصر(عج) و نایب برحقش. خود راهدایت شده می‌بینم، و گمراهی چیزی غیر از نادانی و جهالت و لجبازی و عناد نیست. ما می‌رویم كه قدمی برای پیروزی اسلام برداریم و با خود كاری نداریم. داور آن بالاست، هر چه مصلحت دانست همان است.

 

شهیدحسن پوری‌محمد

بیایید راهمان را مشخص كنیم. تا كی در این وادی دنیا غوطه‌ور باشیم؟ چند سال این روش را طی كنیم؟ و اگر بخواهیم تا آخرین لحظه عمر خویش نیز به این روش ادامه دهیم، خسران كرده‌ایم، خسران به كی؟ خسران به خودمان، به خودمن صدمه زده‌ایم، چراكه ما بعضی اوقات، كه این اوقات هم متاسفانه در اكثریت هستند،‌خدا را از یاد می‌بریم و به محض اینكه مصیبتی به ما می‌رسد و یا اینكه فقدان عزیزی بر ما وارد می‌آید، به یاد خدا می‌افتیم و خدا را صدا می‌زنیم. در صورت وجود همان مسئله‌ای كه در بالا گفتم، لحظات ما به فراموشی خدا می‌گذرد. ما هم دنیا را از دست می‌دهیم و هم آخرتمان را، چرا؟ چونكه اگر قرار است فكر و ذكرمان دنیا و لذات زودگذر دنیا باشد، پس بیاییم همیشه اینگونه باشیم، و اگر این راه را نمی‌خواهیم طی كنیم، پس منصفانه بیاییم و قبل ازاینكه خدا به حسابمان رسیدگی كند ما خودمان به حساب خودمان رسیدگی كنیم. انشاءالله تعالی در راه دین استوار قدم برداریم و تردید بر خود راه ندهیم، به بهانه‌جویی دست نزنیم، چرا كه بهشت را به بها می‌دهند نه به بهانه.

 

شهیداكبر پروانه‌پور

به هر جا در آفاق سرگذشت‌‌نامه انسان چشم باز كنی، به هر كجا از دوران آدم آن هنگامه بی‌كس و كم كسی گرفته تا روزگار انبوه ناآدمان، از این سوی عالم گرفته تا آن سوی عالم، از این سوی تاریخ تا آن سویش، همه و همه را شاهدان دو سیما می‌یابی؛ یكی در جامعه شرك و ستم، و یكی بر آهنگ توحید و عدل. در هر دوره از دورانهای استیلای نامردمی و بیداد سیمای نجیب و رسالت انسانی مردانی را خواهی یافت كه به نبرد با بیدادگران آزمند برخاسته‌اند. این آیه‌های خدا بوده است، تكرارهای پیروز تاریخ. هر چند گامی در شعله‌های آتش بوده باشند و گاه در قربانگاه فرزندانشان و گاه در اسارت پیروان خام گوساله‌پرستان، و گاه در میدان سوداگران خام سر، و هنگامی هم بر بالای صلیب به خون كشیده شده باشند، كه در اصل حقیقت نه چنین بود و اینان پیروزان هماره جاوید زمان خواهند بود.

 

شهیدمحمدتقی اصلانی

امروز، تاریخ صدر اسلام تكرار شده و دوباره مكتب توحید در برابر ابرقدرتها خودنمایی می‌كند. امروز، روزی است كه به سادگی می‌توان حق را از باطل شناخت، و روزی است كه تمام ابرقدرتها، چه شرقی و چه غربی، چهره كریه خود را به نمایش می‌گذارند. ای برادر، امروز براحتی می‌توانی راهت را برگزینی.

 

شهیدسیدعبدالمجید صفوی

اوصیكم بتقوی الله و اینكه دنیا برای كسی باقی نبوده و برا یمن و شما هم همین‌طور خواهد بود. امروز سفره‌ای هست كه معلوم نیست دیگر پهن شود و بر فرض پهن شود این دنیا بهتر است یا آخرت، به آسمان بالا رفتن یا به زمین چسبیدن؟ راه را باید رفت و همه منظور ما الله است. پس، راهی را برویم كه حتماً برسیم، نه اینكه برویم و خدای ناكرده همه زحمت را در راه كج و انراف بكشیم و بعد بفهمیم شیطان را ولی خود قرار داده‌ایم.

 

شهیدرضا قلبیربند

دنیا دار آزمایش است و خوشا به حال مقاومت‌كنندگان، و آنان كه در راه خدا مبارزه می‌كنند و از هیچ چیز هراسی ندارند. چون با مردن فانی نمی‌شوند،‌بلكه از دنیایی به دنیای دیگری هجرت می‌كنند؛ و گذشته از همه این حرفها آفریننده خود را راضی كردند و چه كاری بهتر از این كار. و ما در آخرت هم پیش فاطمه زهرا(س) روسفید هستیم جون پسر بزرگوار او را یاری كردیم، و او امام برحق ما حضرت آیت‌الله امام خمینی است كه یار و یاور مستضعفین جهان است.

 

شهیدحسین دشتی‌زاده

ما برای این دنیا خلق نشده‌ایم، بلكه این دنیاست كه برای انسان خلق شده است. ما مصداق همان شعری هستیم كه می‌گوید: مرغ باغ ملكوتیم نیم از عالم خاك / چند روزی قفسی ساخته‌اند از بدنم. باید دل را از غیر خداوند تهی نمود، زیرا دل حرم خداوند است.

 

شهیدمحمود پارسا

دنیا با جمع ثروت و زیبایی و جمالش در نزد خدا به اندازه پر كاهی ارزش ندارد. پس عزیزان، در این دنیا مواظب باشید كه دل به آن نبندید و همیشه در ذهنتان یاد خدا باشید و همیشه توكل بر او داشته باشید چون، «الا بذكرالله تطمئن القلوب» با یاد خدا دلها آرام می‌گیرد.

 

شهیدعباس خالوشاندیز

اصل زندگی چیست تا جزئیات آن چه باشد، خوشا به حال كسانی كه دنیا را به حقارت شناختند و به آن مایل نشدند،‌و جان خود را در راه خدا فدا كردند.

 

شهیدیوسف معدنی

دنیا داری است فناپذیر كه هیچ كس در آن باقی و برقرار نخواهد ماند، جز ذات مقدس احدیت. و سرایی است ناپایدار، كه ساكنینش از یك در می‌آیند و از در دیگر می‌روند. و كسی موفق است كه با توشه آخرت بیرون رود.

 

شهیدمحمود اسدی

هان ای زندگان، این را بدانید كه شما برای آخرت آفریده شده‌اید نه برای دنیا، برای مردن نه زندگانی. پس، بترسید از اینكه مرگ شما را دریابد و شما در حال گناه باشید پس تقوا و ترس از خدا پیشه كنید و ایمان به خدا و جهاد در راه او از همه اعمال نزد خدا محبوبتر است.

 

شهیدحسین اینانلو

ظلمت و نور همیشه با هم در مبارزه هستند، و حق و باطل پیوسته در ستیزند. دنیا، به فرموده سیدالشهدا(ع) یعنی: «ان الحیاه عقیده و جهاد».

 

شهیدعلیرضا غفاری

جهان عرضه نبرد دایمی حق بر باطل است، نبردی كه از آغاز زندگی بشر شروع شده و همچنان تداوم خواهد داشت و این نبرد و حركت مستمر تاریخ هر روزه به صورتی شكل می‌گیرد و زمانی هابیل به دست قابیل كشته می‌شود، و هماهنگی عیسی(ع) را در مسلخ قیصر به بند می‌كشند، و لحظه‌ای ضربت شمشیرآلود به نفاق منافقی محراب عبادت علی(ع) را به مشهدش مبدل می‌سازد، و زمانی در عاشورا خون می‌دهد. و اكنون، این خونفشانی را می‌توان در جبهه‌های جنگ خودمان مشاهده كرد كه چگونه رهروان راه ایمان با همان صلابت و جوشش تا پیروزی حق بر باطل با گرفتن انتقام خون شهیدان از قابیلیان تاریخ و پیروزی نهایی و امامت مستضعفین و برقراری حكومت حضرت مهدی(ع) ادامه خواهد داشت.

 

شهیدحبیب الله زمانی

ستایش خدای را كه براستی بازگشت همه به سوی اوست. چه نیكوست به او پیوستن از بهترین صراط یعنی «جهاد» در راهش، و چه زیباست به راهش جان دادن كه بحق جان دادن در «شهادت» حیات می‌یابد، و بندگی در كشته شدن برای او تكامل می‌یابد،‌و تنها «شهادت» زیبنده جان است. از خدای بزرگ طلب مغفرت می‌نمایم و امیدوارم مرا بخشیده و این ناچیز قربانی را از من پذیرا شود، كه تنها آرزویم به او پیوستن است.

 

شهیدحمید فقیدپازوكی

در تلاش برای ادامه راهم و رسیدن به هدف نهایی كه آفرینش و مردنم برای اوست، به ندای رهبرم و ولی امرم لبیك گفتم و در میدان آزمایش كه همانا صحنه «جهاد» است حاضر تا ذره‌ای از دین خود را نسبت به دین و مكتبم ادا كرده باشم.

 

 

شهیدحسن فیض‌زاده بیدگلی

من نه به عنوان انتقام، بلكه برای خدا و احیای اسلام و قرآن و برقراری عدل اسلامی د رجهان تحت رهبری امام زمان، و برای نجات مستضعفین جهان و ثبات ولایت فقیه و جمهوری اسلامی و نابودی گروهكهای وابسته به قدرتهای چپ و راست ـ كه خود را حامی خلق می‌دانند و در حقیقت دشمنان خلق هستند ـ پا به میدان مبارزه گذاشته و تا آخرین قطره خون و آخرین نفس به یاری الله مبارزه خواهم كرد.

 

شهیدعسگر امیری

«الذین آمنوا و هاجروا و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندالله» ما باید كاری كنیم كه به درجه سوم ایمان از دیدگاه امام علی(ع) برسیم، و عمل كنیم. خداوند می‌گوید: ای بنده من، من خودم خونبهای تو می‌شوم.

 

شهیدقاسم رستمی

این امر، امر خداست. اگر كمی در قرآن دقت كنید می‌خوانید كه: «با دشمنان خدا و قرآن جهاد كنید و بكشید آنها را ه تعدی و تجاوز می‌كنند». و ما نه به این امر كه آمدیم انتقام اسلام را بگیریم، آمدیم خونبهای شهدا را بگیریم. هنوز صدای زینب بلند است، كه سر امام حسین(ع) و دیگر شهدا را بر سر نیزه كرده و در شهرها می‌گردانند. صدای نصف شب رقیه(س) شنیده می‌شود و صدای تازیانه ظالمانه بر بدن سكینه(س) كه از كاروان عقب افتاده است.

 

شهیدمصطفی تركمن

امیدوارم تمام بندگان صالح این راه را برگزینند «جهاد فی سبیل الله»، و از نعمتهای بیشمار آن بهره‌مند گردند. و آنان كه خود تمایل بر این راه پاك و هستی‌بخش ندارند مطمئن باشند كه در روز جزا پشیمان و درمانده خواهند شد. پس، چه بهتر كه تا زمان در اختیار ماست ارزشهای نیكو و نعمتهای والای اسلامی را به پستیها و گناهكاریها ترجیح داده و راهی را انتخاب كنیم كه خدای بزرگ، پرودرگار بی‌همتا و رب‌العالمین در پیش روی ما گذاشته است.

 

شهیدپرویز درگاهی خانقاه (احمد)

ما در برهه‌ای از زمان قرار گرفته‌ایم كه استثنایی است و هر لحظه‌اش مورد امتحان خداوند قرار می‌گیریم. بقور رهبر كبیرمان، ما در محضر خداوند قرار گرفته‌ایم، در محضر خدا نباید معصیت كرد. و این بستگی به شخص دارد كه چقدر احساس وظیفه و تعهد می‌نماید، و آن فرد چقدر می‌تواند و به چش شكل باید از دین و مكتب اسلام دفاع نماید. این خون حسین(ع) است كه می‌جوشید. این حسین است كه یار و یاور می‌طلبد و، به این ندای مظلومیت حسین(ع) و امام زمان(عج) و نایب آن حضرت لبیك گفتیم و از همه چیز خود گذشتیم، كه باید گذشت و باید سبكبار بود وگرنه اوج نخواهی گرفت.


شهیدحیدر بیرخام

 

زندگی مانند كوهستاین است پر از فراز و نشیب كه انسان را در خود هضم كرده است، و زندگی به مثابه جاده‌ای پرپیچ و خم است كه انسان در آن گام نهاده و تنها یك اشتباه كوچك كافی است تا او را به قعر دره‌های تنگ و تاریك ضلالت و نكبت بكشاند و او را فنا سازد، و از طرف دیگر كوهی است بس دور و دراز با پرتگاههای خطرناك كه انسان استوار و پابرجا آن را با چشم‌انداز می‌پیماید تا به لقه عظمت و كمال دست یابد و خود را برای جهانی جاوید مهیا سازد، و «شهادت» و «خون» به مانند چشمه‌ای خروشان است كه به زندگی طراوت و نشاط خاصی می‌بخشد، و كوتاهترین راه است برای رسیدن به كمال سعادت و خوشبخت .

 

شهید عباس جعفرملك

زندگی جنگ است، جنگ علیه كفر، فقر، بیسوادی، جهل و نادانی، خرافات و تعصبات خشك و منحط و هوای نفس كه مهمترین آنهاست. انسان هر چه بجنگد و جلوتر برود تكامل پیدا می‌كند، نقاط ضعف او به نقاط قوت تبدیل می‌شود و سستی از بدن او بیرون رفته و لاابالی نخواهد بود. انسان باید بنده فكر صحیح و عقل خود باشد، نه هوای نفس و احساسات. وقتی یك فكر صحیح است كه به راه راست هدایت شده باشد.

منبع : یاد و خاطره شهدانوع مطلب : وصیتنامه شهدا، مقالات و مطالب فرهنگ ایثار و شهادت، سخنان بزرگان، فرهنگ ایثار و شهادت، 
برچسب ها : وصیتنامه شهدا، کلام شهدا، فرازی ازوصیتنامه شهدا، خلاصه وصیتنامه شهدا، جهانبینی شهدا، تفکرات شهدا، مطالب ومقالات فرهنگ ایثاروشهادت،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیدر این وبلاگ
در كل اینترنت
وصیت شهدا
یادوخاطره شهدا
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic