یاد و خاطره شهدا
گسترش فرهنگ ایثار و شهادت
درباره وبلاگ


زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست .مقام معظم رهبری(مدظله العالی)

مدیر وبلاگ : جامانده از قافله
مطالب اخیر
فرازی از چند وصیتنامه شهدا-کلام شهدا-تفکر واندیشه شهدا

وصیتنامه و کلام شهدا

شهید یدالله نوری

ما سربازان امام زمان هستیم و باید راه حسین را كه همان شهادت است ادامه دهیم و نباید زیر بار ذلّت زندگی كینم. وظیفة‌ ما دفاع از اسلام و سرزمین اسلامی خود از چنگال متجاوزان است.

 

شهید هادی قربانعلی

حال كه پای در پوتین می‌كنم و به جبهه می‌روم و سینة‌ دشمن را نشانه می‌روم نه به خاطر كینه و خصومت شخصی است، بلكه برای پیروی از رهبرعزیزم حضرت سیدالشهدا امام حسین است یعنی برای احیای دینم و برافراشته شدن پرچم لااله الاالله.

شهید سعید قربانی‌نژاد

ای انسان آگاه و بیدار بدانید كه ما دفاع از حقی می‌كنیم كه روزی موسی كلیم الله با عصایش، و ابراهیم خلیل الله با تبرش، و محمد رسول الله با قرآن جاودانش و علی (ع) با ذوالفقارش و امام مجتبی با صبرش و امام حسین با خون مقدسش از آن دفاع كردند.

 

شهید فرهاد حسین مرادی

 ما می‌توانیم با نثار خون خود كه در مقابل عظمت اسلام بسیار ناچیز است زمینة‌ برقراری حكومت عدل مهدی را فراهم آوریم.

 

شهید علی كرمعلی‌نژاد

مردم بدانند كه من با كمال میل این راه را پذیرفته‌ام و از خداوند مهربان به خاطر این انتخاب شكر گزاری می‌كنم، زیرا كه این راه راه علی است و راه اماممان خمینی بت شكن و راه حسین می‌باشد. این راه برای من افتخار است و راه صراط مستقیم می‌باشد راه خشنودی است و راه پیوستن به یاران حضرت مهدی می باشد.

 

شهید حسن آبادیجو

ما باید در جبهه‌ها جای كسانی را پر كنیم كه زاهدان شب و شیران دلاور روز بوده و هستند. این دلاوری و زهد را از مولایشان علی (ع) آموخته‌اند. ما شیعة امام علی هستیم و باید همچون او دلاور رزمنده شجاع و متّقی باشیم. باید از هیچ واقعه‌ای ترس و واهمه نداشته باشیم. اگر مرگ به سراغ ما آمد و یكی از نزدیكان ما راگرفت روحیة خود را نبازیم. چون خداوند می‌گوید:«ولن یؤخذ الله نفساً إذا جاءأجلها» تأخیر نمی‌اندازیم نفسی را هنگامی كه اجلش سررسد. انسان در آن لحظه‌ای كه خداوند تعیین كرده از دنیا خواهد رفت، چه با مرگ طبیعی در بستر و رختخواب چه در تصادفات و سوانح و چه مرگهای دیگر. حال كه انسان یك مرگ بیشتر ندارد، چه خوب است در راه خدا جانش را بدهد و به خدا بفروشد چه طرف معامله‌ای بهتر از خدا، كه در مقابل یك جان را به انسان عطا می‌كند. شهادت در راه اسلام یك اصل مسلم است. شهید در اسلام اجری بزرگ دارد.

 در روایات آمده كه مجاهدین راه خدا و شهیدان بدون حساب از پل صراط رد می‌شوند و به بهشت می‌روند. من نیز به شهادت در راه اسلام یك اصل مسلم است. شهید در اسلام اجری بزرگ دارد. در روایات آمده كه مجاهدین راه خدا و شهیدان بدون حساب از پل صراط رد می‌شوند. و به بهشت می‌روند. من نیز به شهادت در راه خدا افتخار می‌كنم.آرزوی من این است كه در راه خدا شهید شوم. معصوم در این باره می‌فرماید: هر قطرة‌خونی كه از شهید بر زمین بریزد گناهانش بخشیده می‌شود.

 

شهید سیدطاهر شریفی‌منش

به جبهه رفتم تا دشمنان اسلام بدانند كه «هل من ناصر ینصرنی» حسین بدون لبیك و پاسخ نماند، و من با نثار جانم ندایش را لبیك گفتم و به جبهه رفتم تا با ریخته شدن قطره قطرة‌ خونم و تكه تكه شدن بدنم نایب امام زمان خمینی عزیزم و امام زمانم زنده شدن اسلام را به مردم نوید گو باشم.

 

شهیدمحمدكاظم زارع‌ شهند

این راهی است كه باید طی گردد. سفری است كه باید به پایان برسد. پس، چرا پایانمان مانند امام علی نباشد؟ همانند حسین شهید نباشد؟ آری، چرا زندگی ننگین و زودگذر را ترجیح دهیم برمرگ سرخ؟ بله، شهادت یك انتخاب است نه یك اتفاق كه شهید آن را انتخاب می‌كند. شهید آزمایش می‌شود امتحان می‌دهد. خدای تبارك و تعالی به انسان آزادی داده است، تا راه خود را برگزیند: رضای الهی یا رضایت شیطان را، سعادت یا فلاكت، رضای خداوندی یا غضب خدا. شهادت در راه خدا یا مردن در بستر را. مسلمین بدانند و به همه بگویید اجباری در كار من نبود با آگاهی كامل و هدفی مشخص پای در میدان آزمایش می‌نهیم و شعار لا اله الاالله و محمد رسول الله را به مرحلة‌ عمل در می‌آورم. آن قدر می‌جنگم تا یا پیروز شوم یا جانم را فدای او كنم چرا كه در زیر بار سنگین گناهان مانده‌ام و جز یك راه، راه خمینی، به هر سو نظر می‌كنم و به هر راهی می‌روم شیطان را می‌بینم.

 اگر خدا بخواهد آغاز می‌كنم جهاد و شهادتم را، اگر این فریضه‌ام صورت گیرد و شایستگی و لیاقت آن را داشته باشم كه پای در راه خدا نهم و برای خدا بجنگم و مورد لطف و عنایت خدا قرار بگیرم آن وقت است كه این جسم متحرك بظاهر می‌میرد ولی من زنده می‌شوم و تولد می‌یابم و زندگی حقیقی و جاوید خود را شروع می‌كنم. چه زیباست چه با شكوه است آن گونه تولد یافتن چه غرورانگیز است این گونه زیستن.

 

شهید جعفرعلی چگینی

من راهی را كه انتخاب كرده‌ام ان شاء‌الله راه همة انبیای خداوند و راه همة معصومین می‌باشد. بهترین راه، راه خداوند است.

 

شهید عبدالله رئیسی

حسین از برای چه فرزندان و خانمان خودش را فدا كرد؟ زیرا می‌خواست اسلام زنده بماند و با نثار خون خود و خانمانش نهال كوچك اسلام را از خشكیدن برهاند. آری، تاریخ دوباره زنده می‌شود و حالاما باید چه كنیم؟ همان كاری را كه یاران باوفای حسین كردند. باید غیرتمندانه از دین و ناموس و میهن خود دفاع كنیم حتی اگر برای آن بهایی به قیمت خون خود بپردازیم. آری، حالا وقت پاسخ به فریاد امام حسین است كه از اعماق تاریخ ما را فرا می‌خواند لبیك یا حسین جان.

 

مسیر ما ادمة‌ مسیر حسین است. انسانهایی می‌توانند در آن گام نهند كه از دنیا و تمام ظواهر آن بریده‌اند انسانهایی كه به فكر اقامت در دنیا نیستند و می‌خواهند از آن گذر كنند و در فكر ره تو‌شه‌اند و دریافته‌اند كه دنیا جز صحنه‌ای برای آزمایش ما نیست و نه در انتظار آزمایش كه هیچ بلكه در پی امتحانات الهی آوارة‌ بیابانها شده‌اند.شهید علی صادقی‌قمی

 

من راهم را كه همان راه حسین است شناخته‌ام دنبالش رفته و خوشحالم از این انتخاب. امروز این احساس در من زنده است كه حماسة‌ كربلا تكرار می‌شود. پدر جان، آیا می‌شود جواب فرزند پیامبر را نداد و به ندای او اعتنایی نكرد؟شهیدمهرعلی ملاپور

 

این روش یك عشق حقیقی است و باید به این گونه باشیم. روش حسینی یعنی مبارزه با كفر و مرگ سرخ را بر زندگی ننگین ترجیح دهیم و آن رادنبال كنیم، و گرنه یزیدی هستیم.شهید عین‌الله حقیقت

 

شهید محمد بختیاری

من پاسداری هستم از سلالة‌ خون جملة‌شهدای اسلام و وارث خونهای پانزده قرن خط سرخ شهادت تشیّع. در زمانه‌ای پر مخاطره قرار گرفته‌ام بار مسئولیت بر دوشم سنگینی می‌كند، آینده را با چشم خویش می نگرم و به نتیجه‌ای جاودانه دست یافته‌ام. اكنون دو راه در پیش دارم: یكی اینكه حسین وار مانند شهدای گذشته با تمامی وجودم راه پوییدن و رفتن را انتخاب كنم و به صف شهدای گذشته بپیوندم، یا اینكه مانند یزیدها حیوان‌وار بخورم و بخوابم و هیچ حركتی و هجرتی نداشته باشم، این دنیا در نزد خداوند متعال و در برابر خون شهدا مسئول و در آن دنیا به آتش دوزخ گرفتار شوم. اینك، راه اول را برگزیده‌ام و می‌خواهم چهارچوب تنگ زمانه را درهم كوبم و هجرت كنم.

 

شهید عبدالله عظیمی

می‌روم، تا به ندای هل من ناصر ینصرنی سید شهیدان لبیك گویم. مدتهاست كه به انتظار شهادت نشسته‌ام و از شهرمان هجرت می‌كنم، از جایی كه نفاق و دورنگی است به جایی می‌روم كه یاران جان خود را فدای الله و قرآن و اسلام می‌كنند، جایی كه مردان حق از تمام وابستگیهای دنیوی چشم‌پوشی كرده‌اند تا به حق بپیوندند، می‌روم تا شاید بتوانم با قطره‌ای از خونم خدمت كوچكی به اسلام و دینم كرده باشم كه اسلام به خون احتیاج دارد تا آبیاری شود و تمام مستضعفین جهان از بند جهانخواران نجات یابند.

 

شهید غلام‌علی مینائی‌فر

ما پیروان حضرت محمد و علی و ادامه دهندگان راه حسین كه زندگانی را در فنا یافت و سربازان خمینی و منتظران مهدی هستیم و حال نوبت به ما رسیده است كه انتخاب كنیم مرگ باعزت را یا زندگی ذلت‌بار را، و ما نیز شاهدانه و به حول و قوة الهی و ان‌شاءالله تزكیه شده عاشقانه پا در كوی معشوق می‌گذاریم تا اگر ظلم و جور در روی زمین نباشد، حق را لبیك گو باشیم تا با خون ما درخت اسلام آبیاری شود و حقانیت اسلام بر همگان روشن گردد. و با پیروزی كامل جمهوری اسلامی به رهبری امام خمینی آن پیر اهل حق، آن رهبر كبیر تمام مسلمین بر تمام غاصبان جهان و صاحبان زر و زور و تزویر قیام كرده و بی‌صبرانه منتظر ظهور حضرت ولی عصر امام زمان هستیم تا پرچم لااله الاالله را خمینی كبیر به حضرتش بسپارد.

 

 

شهید جعفر داوری

به یاری پیامبر به بدر و احد وخندق می‌رویم به یاری امام علی به جمل و نهروان می‌رویم و به یاری حسین به كربلا می‌رویم به یاری عباس‌ آن سردار تنها و به یاری سجاد آن امام بی‌یاور می‌رویم. ما می‌رویم تا زنجیر از دست ائمة دربندمان باز كنیم. و می‌رویم به یاری مهدی تا زمینه را براب قیامش آماده كنیم، ما به یاری امام بت شكن‌خمینی روح خدا می‌رویم تا به دنیا بگوییم: ای جهانخواران بدانید اگر قطعه قطعه‌مان كنید دست از یاری امام و اسلام برنمی‌داریم زیرا كه تكلیف الهی ما چنین است.

 

 

شهید اكبر پروانه‌پور

امروز نیز حسین زمان تنهاست، امروز سپاه اسلام در برابر سپاهیان كفر ابرقدرتهای پست، بی‌یاور است. امروز كربلای انقلابمان خون می‌خواهد و من می‌روم تا شاید نینوایی بیابم، و در عاشورای دوران هدیة‌ ناقابلی را در راه پیروزی حق بر باطل و اسلام بر كفر در پیشگاه مولایم مهدی تقدیم كنم و به پروانگان جاوید شمع ولایت بپیوندم.

شهید سیامك جعفرزاده جهرمی

من برای خاك نمی‌جنگم چون عاقبت خاك مرا می‌بلعد من برای آب نمی‌جنگم چون همیشه آب از آسمان می‌بارد. من برای آن می‌جنگم كه پیامبر در احد جنگید.

 

شهید محمد مكاریان

كاروان امام حسین در حال حركت است، قافله حركت می‌كند، عاشقان ثارالله با همه وداع می‌كنند و عازم كربلای حسین می‌باشند حسین زائر حسینی می‌طلبد، و زائر حسین عاشق است و عاشق در حال پیدا كردن معشوق خود می‌باشد.

 

شهید علی‌اصغر كنعانی

فكر كردم كه ما همیشه در زندگی از كربلا حرف می‌زدیم وهمان طور كه در زیارت عاشورا می‌خواندیم آرزو می‌كردیم كه ای كاش ماهم در آن روز در آنجا بودیم و احساس كردم كه حالا همان موقعیت است با یزیدی و با حسینی و با كربلایی و عاشوراهای دیگر. پس، باید راه را انتخاب كرد و حركت كرد، كه اگر این كار را نمی‌كردم تمام حرفهایی كه از امام حسین و كربلا می‌گفتیم و آرزو می‌كردم كه «یالیتنی كنتُ معكم» همه را دروغ گفته‌ایم، و موقع امتحان دیگر دستمان كوتاه است. دیگر موقعیتی كه به دست آمده باید استفاده كرد چون در جایی كه می توان پرافتخار مرد، در بستر بیماری مردن ننگ است.

 

 

شهید محمدرضا علیزاده رشدی

به خدا قسم برای من هیچ چیز بهتر از شهادت در راه خدا نیست و این آرزوی من است. پیامبر برای اسلام زجرها كشید حضرت علی و امام حسین و ائمه برای اسلام كشته شدند. علما و بزرگان برای اسلام كشته شدند. آیا خون من از خون آنان رنگین‌تر است؟ آیا وجود من نافع‌تر از وجود آنان است؟

 

شهید جواد تاجیك كلهر

امروز من در راه جاودانه‌ای گام نهاده‌ام كه انتهای آن حكومت مستضعفین بر جهان است. راه و حركت ما امروز یا چند روز پیش آغاز نشده است بلكه از اول تاریخ و داستان هابیل و قابیل شروع شده است.

شهید قاسم خاوه‌ای

بار الها، تو آگاهی كه تلاش و پیكار ما نه از آن جهت است كه به پایگاه قدرت و منصب برسیم و یابه زرق و برق بی‌ارزش دنیا چنگ بزنیم، بلكه بدان جهت است كه بیرق تو را به اهتزاز در آوریم. و پیروزی اسلام را بر كفر جهانی به ارمغان آوریم.

 

شهید علی ندائی

خداوندا، تو گواهی می‌دهی كه هدف ما در این جنگ اعتلای كلمة حق است و سرنگونی ستمگران. این جوانان كه از دست مردم رفته‌اند جزو بهترین جوانان بودند و هدفشان حفظ و برقراری اسلام و قرآن بوده است.

شهید علی‌حسین احمدی

من با ایمان به خدا و كلام حق او و اتمام حجتی كه بر من شده با یقین در این راه به جهاد فی سبیل الله آمدم. و چنان آرامش قلبی دارم كه به دنیای آخرتی كه خداوند وعده داده مشتاق‌ترم تا این دنیای پر فریب و ریا.

شهید مجید جلالی

هدف پیروزی نیست، هدف لبیك به ندای معشوق است. تكلیف ما را سیدالشهدا معلوم كرده است.

شهید اصغر علی‌اصغری

مولا علی می‌فرماید: نه زندگی آنچنان شیرین است و نه مرگ آنچنان تلخ، كه انسان شرافتش را برای یك لحظه بفروشد. این خود یك راه است، راهی كه با آگاهی كامل به مقام رهبریت امام خمینی فرزند و نایب امام مهدی انتخاب كردم تا شاید بتوانم از شرافت خود كه همان حركت به سوی كمال و انسانیت و رسیدن به الله یعنی معبود و معشوق است دفاع كنم و خونم را برای تحقق قرآن این امانت الهی هدیه كنم.

 

شهید رحم‌الله علاف‌بهبهانی

آنچه منجر به مرگ آگاهانه در راه هدف مقدس الهی می‌شود در مكتب ما به صورت یك اصل درآمده و جهاد نام دارد. این تنها اسلام است كه به انسان ارزش و آزادی همراه با مسئولیت می‌دهد و اسلام است كه انسان را از لجن به نور الهی رسانده است. من بنا به وظیفه‌ام كه در مكتب خود بر عهده دارم و آن را از اصول روح بخش مكتبم می بینم در این برهه از زمان اصل جهاد رابر خود واجب می‌بینم پس به جبهه می‌روم و دفاع از مرزهای میهن اسلامی خود می‌كنم و با كفار به نبرد برمی‌خیزم همچون امام عزیزم كه با قیام خود خط سرخ شهادت را با كاروانی پر از شهید به ما نشان داد.

شهید مجید جلالی

آنان كه در محراب خون و در قبلة‌ شمع و با بانگ سوختن نماز عشق خواندند و در حول كعبة‌معشوق هستی خود را پروانه‌وار سوزاندند به منادی چنین ندا سر دادند كه: ای حق پرستان و پویندگان راه حق زمانة‌ جهاد و حركت است نه درنگ. پیر ما چنین امر فرموده است: باید جهاد كرد جهاد با دشمن اسلام. در حالی كه در دل و قلب خود حجابهایی از گناه كشیده بودم ولی به بركت بسیج و اسلام این ندای روحانی از این پرده‌ها رد شد و به قلبم رسید. با تمام وجود احساس كردم كه باید بروم و رفتم.

 

جهاد یكی از بزرگترین وظایف هر فرد مسلمان و متعهد است كه باید آن را انجام دهد و باید در این زمینه گوش به فرمان امام بزرگوارمان باشد و همانطور كه خداوند در قرآن می‌فرمایند: «الذین آمنوا و هاجروا و جاهدوا فی سبیل الله بأموالهم و أنفسهم أعظم درجه عندالله» یعنی: آنان كه ایمان آوردند و در راه خدا مهاجرت كردند و با مال و جانشان جهاد نمودند، مرتبه و درجه‌ای بزرگتر در نزد خدا دارند. البته جهاد باید فقط برای خدا و در راه خدا و در راه مصالح واقعی خدا صورت گیرد. جهاد یك امر حیاتی است و پشتوانه و ضامن اجرای اسلام و عامل پاسداری از دین است، كه دین را همواره پویا و پرتحرك نگه می‌دارد و نمی‌گذارد عوامل سودجو و غارتگر و ضد خدا و ضد مردم با یورش خود این آیین حیاتبخش را سركوب كنند. این نقش جهاد از صدر اسلام تا كنون بوده است.شهید محمد شفائی

 

برادران من هدف از زندگی چیست؟ خداوند قادر متعال انسان را آفرید تا به كمال برسد و ما كه دارای مكتبی پرمحتوا و غنی هستیم باید در راه اسلام و خدا جهاد كنیم و برای شهادت آماده باشیم و از بذل جان و مال خویش دریغ نورزیم. بار گران انقلاب خونبارمان بر دوش ما نهاده شده است. پس بكوشیم اصالت و رسالتمان را تا پای جان حفظ كنیم.شهید اكبر خیرالهی

 

من به جبهه آمدم تا با یاری رساندن به روح خدا و اهدافش حكومت اسلامی را در كشورمان و كشورهای دیگر برقرار سازیم. آمدم تا رهرو شهیدان زندة‌ دیگر باشیم آمدم تا رهرو راه بقیه الله الاعظم باشم، آمدم تا رهرو پرچم لااله الا الله باشم، آمدم تا رهرو خون حسین شهید باشم، آمدم تا رهرو قرآن باشم و در این راه تا آخرین قطرة خونم جهاد می‌كنم و امیدوارم مورد قبول الله قرار گیرد.شهیدعلی عبدی

 

شهیدمحمد بنكدار

بهترین راه این است كه شهید در راه خدا بشوم و به آن اجری برسم كه خداوند خواسته است. پس بهترین راه جهاد در راه خداوند متعال است، و من این راه را مانند برادرانم كه شهید شدند انتخاب كرده‌ام.

 

شهیدولی‌الله ملكی

جهاد ما برای خدا و آزاد سازی همة‌سرزمینهای اسلامی از زیر سلطة‌ ابرقدرتهاست. جنگ برای گرفتن خاك نیست جنگ برای به خاك مالیدن پوزة ابرقدرتها و برافراشتن پرچم اسلام است.

 

شهیدكیومرث اسماعیلی‌رسا

افتخار كنید كه برای اسلام عزیز داوطلبانه به جهاد رفتم كه خداوند گفته است: هیچ قطره‌ای در نزد خدا از قطرة‌خونی كه در راه او ریخته شود بهتر نیست. می‌خواهم كه با این قطرة خون به معشوقم برسم.

 

شهیداكبر قره‌چنلو

حال كه من سعادت جهاد را یافتم، می‌روم تا در كنار سایر برادران در سنگر جهاد برای پیكار با دشمنان اسلام و انسانیت و حرّیت و استقلال به نبرد بپردازم و دینی را كه در قبال انقلاب اسلامی بر دوش داشته‌ام بتوانم به نحو احسن و اكمل ادا كنم. لذا، گام در راهی برداشتم كه سرور شهیدان حسین بن علی معلم بزرگ آزادگی و شهادت به ما آموخت كه مشتاقانه از اسارت این دنیای زودگذر برهیم و در فضای لایتناهی ایمان به لقاء الله بشتابیم. در این راه با اسلحة‌شهادت زنجیرهای بندگی را گسیخته و اسماعیل وار وارد قربانگاه عشق الهی جان باخته تا به سعادت ابدی نایل آییم.

 

ای خدا، می‌دانی كه من فقط برای رضای تو به این راه قدم گذاشتم و جان ناقابل خود را در این راه پاك و مقدس شهیدان هدیه می‌كنم. ای خدا، تو خود می‌دانی كه من آگاهانه و با میل فراوان به این راه آمده‌ام. ای كفار، ای منافقان، ای از خدا بی‌خبران، بدانید اگر صد جان هم داشتم در این راه می‌دادم. / شهیدمحمدرضا فخیمی ستوده

 

چه چیز مرا وادار كرد كه به سوی جبهه بیایم؟ باید عرض كنم، معبودم را در اینجا دیدم و پیدا كردم. خواستم عروج كنم، پرواز كنم، خود را به خدای خود برسانم، خواستم با خدای خود سخن بگویم و دین خود را یاری كنم. از خدا می‌خواهم كه مرا با دوستان خود قرار دهد. خواستم با خون خود اعمالم را پاك كنم، با قلبی پر از عشق به سوی خدا حركت كنم. این آرزوی من است. كی می‌شود عروج كنم؟ هنگام رفتن به سوی جبهه، آن قدر برایم لذت‌بخش بود و هست كه من آن را از بهترین لحظات زندگیم می‌دانم. آن زمان كه خمپاره‌ها و توپها فرود می‌آیند، انگار خدا را پیدا می‌كنم. دلم پر می‌زند كه بروم به سوی خدا. ای خدا می‌شود عروج كنم. /شهید نورعلی محمدنژاد

 

                              شادی ارواح طیبه شهدا صلواتنوع مطلب : یاد و خاطره شهدا، فرهنگ ایثار و شهادت، مقالات و مطالب فرهنگ ایثار و شهادت، وصیتنامه شهدا، 
برچسب ها : وصیتنامه شهدا، کلام شهدا، خلاصه وصیتنامه شهدا، مروری بروصیتنامه شهدا، تفکرات شهدا، راه شهدا، یادوخاطره شهدا،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 12 تیر 1397 11:24 بعد از ظهر
سلام:
روح همه شهدا شاد
جالب بود وتاثیرگذار
متشکریم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبیدر این وبلاگ
در كل اینترنت
وصیت شهدا
یادوخاطره شهدا
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات